Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
21
Czwartek
Wrzesień 2023
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Bergamotka

0000-00-00 00:00:00

Foto: www.essenzabergamotto.com Bergamota

Ber­ga­mo­ta to żół­to-zie­lo­na po­ma­rań­cza o bardzo gorzkim miąż­szu.  Uprawiana jest w kra­jach ba­se­nu Morza Śród­ziem­ne­go dla grubej po­marsz­czo­nej skór­ki, która jest źródłem eterycznych olejków. Najwięcej plantacji bergamotki znajduje się obec­nie w słonecznym rejonie Ka­la­brii na po­łu­dniu Włoch.

Przywędrowała do Europy najprawdopodobniej z Indii. Swoją nazwę wzięła od włoskiego miasta Bergamo, gdzie olejek z bergamotki był sprzedawany po raz pierwszy i dziś cieszy się mianem stolicy tego eterycznego olejku. Do obecnych czasów jest on składnikiem wielu klasycznych perfum damskich i męskich.

Ole­jek ber­ga­mot­ki w kra­jach śród­ziem­no­mor­skich uży­wa­ny był od stu­le­ci ze wzglę­du na swoje wła­ści­wo­ści prze­ciw­za­pal­ne, an­ty­stre­so­we i an­ty­de­pre­syj­ne. Już wytwarzana od 1533 roku w ap­te­ce przy ba­zy­li­ce Santa Maria di No­vel­la we Flo­ren­cji woda to­a­le­to­wa dla Ka­ta­rzy­ny Me­dy­cej­skiej posiadała w kom­po­zy­cji za­pa­cho­wej  ber­ga­mot­kę. Kom­po­zy­cja ta pro­du­ko­wa­na jest do dziś przez per­fu­me­rię Santa Maria No­vel­la i sprze­da­wa­na pod nazwą Clas­si­ca w serii Aqua di Co­lo­nia.

                            Foto: Zdjęcia własne VU MAG

Dwa wieki póź­niej włoski perfumista  Gio­van­ni Maria Fa­ri­na w swojej manufakturze w Kolonii wykonał, znaną w całym świecie, kompozycję zapachową na bazie alkoholu, w któ­rej do­mi­nu­ją świe­że nuty cy­tru­so­we, z ber­ga­mot­ką w roli głów­nej, i aro­ma­ty ziół.

Woda ko­loń­ska nazwana na cześć miasta Eau de Co­lo­gne jest produkowana w fa­bryce Wil­hel­ma Muh­len­sa w Ko­lo­nii i sprze­da­wa­na  jako Echt Kölnisch Was­ser 4711.

Na początku XIX wieku za sprawą hrabiego Charlesa Greya, który do­stał her­ba­tę aro­ma­ty­zo­wa­ną olej­kiem ber­ga­mo­to­wym jako po­da­ru­nek dy­plo­ma­tycz­ny ze Wscho­du ber­ga­mot­ka znalazła nowe, kulinarne zastosowanie.

Her­ba­ta Earl Grey o niepowtarzalnym smaku zdobyła swoich zwolenników na całym świecie.Bergamotką aromatyzuje się nie tylko herbaty, ale też ciasteczka, lody i inne desery. Dodaje się ją także do mięs (np. słynna kiełbasa nduja) i ryb. Dużą popularnością cieszy się dżem z bergamotki, lemoniada czy likier przypominający limoncello.

Bergamotka ma własności przeciwutleniające, antyseptyczne i antybakteryjne.

Jest składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i przeciwko wypadaniu włosów. Posiada również silne działanie antygrzybiczne, dlatego wchodzi w skład płukanek pochwowych i maści do stóp i paznokci.

Olejek bergamotowy chętnie wykorzystywany jest w aromaterapii ze względu na swoje właściwości antystresowe i antydepresyjne.

Kąpiel lub masaż z dodatkiem preparatów z bergamotką uspokaja i doskonale łagodzi bóle mięśniowe po wysiłku fizycznym.

Bergamotka pozytywnie oddziała na skórę – wygładza ją, nawilża i tonizuje, oczyszcza i pobudza do regeneracji. Wchodzi w skład produktów antycellulitowych.Tagi:

Herbata |
Przeczytaj również
Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych “Traktor i Maszyna” powstał z inicjatywy Jerzego Samelczaka - kolekcjonera z Targowiska. Wspólnie z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem...

2016-08-10 17:36:00

Herbata to nie tylko popularna nazwa wysuszonych liści oraz uzyskiwanego z nich naparu, ale także rośliny, z której owe liście pochodzą. Botanicy określają ten gatunek jako herbatę chińską....

2016-08-01 20:00:00

Herbata to popularna nazwa wysuszonych liści oraz uzyskiwanego z nich naparu.  Jej historię opisuje ciekawa legenda. 

2016-08-01 19:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!