Nowe oblicza czekolady
ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
2016-06-18

2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015 cz.1»2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015...»2015-06-30
Zlot motoryzacyjny 2015»2015-06-30
Ostrowiecki Karburator Rajd 2015»
Bergamotka
0000-00-00 00:00:00

Bergamota
Bergamota to żółto-zielona pomarańcza o bardzo gorzkim miąższu. Uprawiana jest w krajach basenu Morza Śródziemnego dla grubej pomarszczonej skórki, która jest źródłem eterycznych olejków. Najwięcej plantacji bergamotki znajduje się obecnie w słonecznym rejonie Kalabrii na południu Włoch.
Przywędrowała do Europy najprawdopodobniej z Indii. Swoją nazwę wzięła od włoskiego miasta Bergamo, gdzie olejek z bergamotki był sprzedawany po raz pierwszy i dziś cieszy się mianem stolicy tego eterycznego olejku. Do obecnych czasów jest on składnikiem wielu klasycznych perfum damskich i męskich.
Olejek bergamotki w krajach śródziemnomorskich używany był od stuleci ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antystresowe i antydepresyjne. Już wytwarzana od 1533 roku w aptece przy bazylice Santa Maria di Novella we Florencji woda toaletowa dla Katarzyny Medycejskiej posiadała w kompozycji zapachowej bergamotkę. Kompozycja ta produkowana jest do dziś przez perfumerię Santa Maria Novella i sprzedawana pod nazwą Classica w serii Aqua di Colonia.
Foto: Zdjęcia własne VU MAG
Dwa wieki później włoski perfumista Giovanni Maria Farina w swojej manufakturze w Kolonii wykonał, znaną w całym świecie, kompozycję zapachową na bazie alkoholu, w której dominują świeże nuty cytrusowe, z bergamotką w roli głównej, i aromaty ziół.
Woda kolońska nazwana na cześć miasta Eau de Cologne jest produkowana w fabryce Wilhelma Muhlensa w Kolonii i sprzedawana jako Echt Kölnisch Wasser 4711.
Na początku XIX wieku za sprawą hrabiego Charlesa Greya, który dostał herbatę aromatyzowaną olejkiem bergamotowym jako podarunek dyplomatyczny ze Wschodu bergamotka znalazła nowe, kulinarne zastosowanie.
Herbata Earl Grey o niepowtarzalnym smaku zdobyła swoich zwolenników na całym świecie.Bergamotką aromatyzuje się nie tylko herbaty, ale też ciasteczka, lody i inne desery. Dodaje się ją także do mięs (np. słynna kiełbasa nduja) i ryb. Dużą popularnością cieszy się dżem z bergamotki, lemoniada czy likier przypominający limoncello.
Bergamotka ma własności przeciwutleniające, antyseptyczne i antybakteryjne.
Jest składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i przeciwko wypadaniu włosów. Posiada również silne działanie antygrzybiczne, dlatego wchodzi w skład płukanek pochwowych i maści do stóp i paznokci.
Olejek bergamotowy chętnie wykorzystywany jest w aromaterapii ze względu na swoje właściwości antystresowe i antydepresyjne.
Kąpiel lub masaż z dodatkiem preparatów z bergamotką uspokaja i doskonale łagodzi bóle mięśniowe po wysiłku fizycznym.
Bergamotka pozytywnie oddziała na skórę – wygładza ją, nawilża i tonizuje, oczyszcza i pobudza do regeneracji. Wchodzi w skład produktów antycellulitowych.
Tagi:
Herbata |-
2016-08-10
-
2016-08-01
-
2016-08-01
2016-08-10 17:36:00
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!