Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
18
Czwartek
Lipiec 2024
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Sandomierski Szlak Winiarski

2016-07-22 11:26:00

Sandomierski Szlak Wniarski

Tradycje winiarskie na Ziemi Sandomierskiej sięgają XII-XIII wieku i powiązane są z przybyciem w 1185 roku Cystersów do Koprzywnicy, a następnie w 1226 roku oo. Dominikanów do Sandomierza. Bracia spełniając swoją funkcję apostolską taką, jak głoszenie Słowa Bożego i apostolstwo liturgiczne, założyli na Wzgórzu Świętojakubskim winnicę, której przeznaczeniem było wykorzystanie wina do celów liturgicznych. Niebawem doskonałe wino dominikańskie, o unikalnych walorach smakowych, produkowane na słonecznym wzgórzu zyskało rozgłos w całej Rzeczypospolitej.

W 1238 roku dominikanie otrzymali certyfikat Książąt Piastowskich na jego dystrybucję, który został potwierdzony przez Księcia Leszka Czarnego. Ów certyfikat potwierdził jakość wina, które już wówczas cieszyło się dużym powodzeniem w kraju i za granicą. Gleba i klimat Ziemi Sandomierskiej sprzyjały uzyskaniu owoców dobrej jakości. Z biegiem czasu winnice zaczęły prężnie rozrastać się na całą Sandomierszczyznę, a dominikanów zaczęło naśladować okoliczne rycerstwo i szlachta. Winnice zagościły również do gospodarstw chłopskich, w wyniku czego region sandomierski zaczął być utożsamiany jako zagłębie winoroślowe.

Wino wytwarzane w tym rejonie cieszyło się dużym uznaniem, co potwierdza Marcin z Urzędowa (1500-1573), pisząc w swoim dziele Herbarz Polski z 1545 roku: „wino sandomierskie lepsze od morawskiego bywa".

Intensywnie rozwijające się od XIII wieku uprawa winorośli zahamowana została w XIV-XV wieku przez oziębienie klimatyczne, które wyniszczyło winorośl szlachetną.  Zmiana klimatu oraz liczne, długotrwałe wojny przetaczające się przez Polskę, dokonały ostatecznego spustoszenia w polskich winnicach i przyczyniły się do systematycznego spadku powierzchni upraw, aż do zaniku towarowych plantacji na terenie naszego kraju.

Współcześnie wprowadzone odmiany o dobrych walorach smakowych pozwalające wytwarzać wysokogatunkowe wino gronowe, niekiedy nawet bez konieczności szaptalizowania /dosładzania/ oraz sprzyjający, cieplejszy klimat, który od nowa zagościł w sandomierski rejon stały się bodźcami do powrotu w stronę tradycji, która rozpoczęła się setki lat temu na Wzgórzu Swietojakubskim.

Winiarze wraz ze Stowarzyszeniem „Sandomierski Szlak Jabłkowy” postanowili stworzyć "Sandomierski Szlak Winiarski", który stanowić będzie ścieżkę turystyczną prowadzącą po ich gospodarstwach ekologicznych, oferujących nie tylko degustację swoich trunków, oprowadzanie po winnicach i winiarniach, lecz również fachową pomoc w dziedzinie zakładania i prowadzenia amatorskiej produkcji winiarskiej.

Obecnie trasa szlaku winiarskiego liczy około 60 km i będzie systematycznie powiększana.

 Towarzystwo Naukowe Sandomierskie - Informator

WINNICA NAD JAREM                                                     Sandomierski Szlak Jabłkowy

WINNICA PŁOCHOCKICH                                                Sandomierski Szlak Winiarski

WINNICA NOBILIS

WINNICA SANDOMIERSKA

WINNICA ŚW. JAKUBAPrzeczytaj również
Jostedalsbreen  jest największym lodowcem na kontynencie Europy. Czapa lodowca rozciąga się na długości 60 kilometrów. Najbardziej znane jęzory lodowca to Nigardsbreen, Bergsetbreen,...

2016-07-25 20:32:58

Wirtualnie wytyczony odcinek ma długość ok. 200 km i wiedzie przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego, zaczynając od „Centrum Ogrodniczego” ŚODR  w Sandomierzu, a na gminie Zawichost...

2016-07-22 11:00:00

Muzeum Vasa (szw. Vasamuseet) – muzeum morskie znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Otwarte 15 czerwca 1990 dla ekspozycji okrętu "Vasa", wydobytego w 1961 z dna morskiego i...

2016-07-22 10:58:19

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!