Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
24
Środa
Kwiecień 2024
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

HERBATA

2016-08-01 20:00:00

Herbata to nie tylko popularna nazwa wysuszonych liści oraz uzyskiwanego z nich naparu, ale także rośliny, z której owe liście pochodzą. Botanicy określają ten gatunek jako herbatę chińską. Na świecie znanych jest około 3 tysięcy herbat o różnych smakach. Wszystkie otrzymuje się z liści tej samej rośliny.

Herbata chińska (CameRia sinensis, C. bohea, Thea sinensis), zaliczana do rodziny herbatowatych (Theaceae), jest krzewem lub niewysokim drzewem (dorasta do 15 m) o gałązkach pokrytych wiecznie zielonymi, skórzastymi liśćmi. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie panuje wilgotny klimat, a temperatura nie spada poniżej zera. Do dzisiaj herbaciane drzewa rosną tam dziko w lasach na zboczach gór.

Skąd ta herbata?

Początkowo herbatę wykorzystywano w Azji jako lecznicze zioło. Zbierano ją z naturalnych stanowisk, a około 300 roku n.e. zaczęto zakładać jej pierwsze plantacje. Dwieście lat później zielonkawy napar z suszonych herbacianych liści zyskał popularność w Chinach, a po kolejnych 300 latach - w Japonii.

W XVI wieku herbata trafiła do Europy. Nazwano ją po łacinie thea- od chińskiego słowa tse, oznaczającego jej wysuszone liście. W Polsce do tej nazwy dodano wyraz herba, czyli zioło. Początkowo była bardzo droga i pi-li ją głównie przedstawiciele arystokracji. Różniła się od tej, w której gustowano na Dalekim Wschodzie -miała ciemny kolor, łagodniejszy smak i mocniejszy aromat. Do Europy wysyłano bowiem liście poddawane po zbiorze fermentacji, a dopiero potem suszone. Dzięki temu nadawały się do długotrwałego przechowywania, ale w Chinach i Japonii uważano je za towar gorszej jakości.

W XIX wieku zasięg upraw herbaty znacznie się powiększył; tym samym stała się ona tańsza i dostępna niemal dla każdego. Dzisiaj do głównych jej producentów, oprócz krajów południowoazjatyckich, należą m.in. Rosja, Turcja, Kenia, Uganda i Argentyna. O miejscu uprawy niektórych herbat świadczą ich nazwy, na przykład Darjeeling i Assam to prowincje indyjskie, Dimbula i Nuwara - cejlońskie, a Yunnan i Hainan - chińskie.

Herbaciane żniwa

Rośliny uprawiane na plantacjach wielokrotnie się przycina, by miały gęsty pokrój i nie przekraczały wysokości 1,5 m (ułatwia to późniejszy zbiór). Z tak uformowanych krzewów obrywa się młode wierzchołki pędów o 2-4 liściach. Zbiera się je kilka, lub nawet kilkanaście razy do roku. Na jakość surowca w dużym stopniu wpływają warunki uprawy. Najlepsza jest herbata zbierana z krzewów rosnących na górskich zboczach (około 1000 m n.p.m.).

Intensywnie uszczykiwane krzewy nie kwitną. Herbatę rozmnaża się przez sadzonki pędowe i szczepienie. Niekiedy wysiewa się też nasiona, otrzymywane z najlepszych egzemplarzy, którym pozwala się zawiązywać kwiaty i owoce.

                pąki kwiatowe i kwiat    Najbardziej cenne są pąki liściowe i młodziutkie liście - tzw. kwiat herbaciany. Uzyskuje się z nich najwykwintniejsze w smaku herbaty o słomkowej lub pomarańczowej barwie. 

Najbardziej cenne są pąki liściowe i młodziutkie liście - tzw. kwiat herbaciany. Uzyskuje się z nich najwykwintniejsze w smaku herbaty o słomkowej lub pomarańczowej barwie.

Prof. Z. Podbielkowski - botanikPrzeczytaj również
Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych “Traktor i Maszyna” powstał z inicjatywy Jerzego Samelczaka - kolekcjonera z Targowiska. Wspólnie z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem...

2016-08-10 17:36:00

Herbata to popularna nazwa wysuszonych liści oraz uzyskiwanego z nich naparu.  Jej historię opisuje ciekawa legenda. 

2016-08-01 19:00:00

Czajownia jest miejscem z najaromatyczniejszą herbatą. Wszystkie podawane i sprzedawane  herbaty są sprowadzane bezpośrednio z plantacji całego świata herbacianego przez Towarzystwo...

2016-08-01 18:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!