Nowe oblicza czekolady
ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...2016-06-18
2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015 cz.1»2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015...»2015-06-30
Zlot motoryzacyjny 2015»2015-06-30
Ostrowiecki Karburator Rajd 2015»GMINA WAŚNIÓW
2020-12-01 01:00:00
Gmina Waśniów - położenie
Gmina Waśniów położona jest na w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego i południowo-zachodniej części powiatu ostrowieckiego. Graniczy z gminami: Pawłów, Kunów, Bodzechów, Łagów i Nowa Słupia. W skład Gminy Waśniów wchodzi 29 sołectw. Tereny gminy cechuje zróżnicowanie rzeźby terenu, na co wpływ mają przede wszystkim najdalej na wschód wysunięte Góry Świętokrzyskie, biegnące w Pasmie Jeleniowskim. Różnice wysokości wzglęgnych wynoszą na tym obszarze do 330 metrów a najwyższe wzniesienia to Szczytnik, Góra Witosławska i Wesołówka. Pozostałe obszary gminy są lekko pagórkowate, cechuje je głębokie jary i doliny rzeczne. Obszar gminy położony jest w całości w obrębie zlewni rzeki Kamienna a ważniejsze potoki to: Dobróchna, Węgierka, Garbatka i Pokrzywianka. W południowej części gminy występują potoki o charakterze górskim, które gwałtownie reagują na zmiany warunków atmosferycznych.
Pierwszym skojarzeniem, wyjaśniającym dość specyficzną nazwę „Waśniów” /XIX w. źródła notują wariant „Waśniew”/ jest kłótnia, waśń. Nie została jednakże udowodniona żadna sensowna hipoteza dotycząca tej kwestii.
Herb Waśniowa przedstawia białego łabędzia w czerwonym polu kroczącego w prawo /heraldycznie/. Istnieją przypuszczenia, że herb został przejęty od tarczy szlachcica związanego z miejscowością. Niestety historia nie przekazała takiej wzmianki. Inną hipotezą jest również na wpół legendarna opowieść o pływającym po jeziorze w okolicach Waśniowa łabędziu. Miało się to dziać chwilę po najeździe tatarskim i wymordowaniu większej części ludności wioski. Ludzie, którzy uszli z życie mieli widzieć ptaka wśród odbijających się w wodzie łun pożaru Waśniowa. Opowiadali, iż w tej scenerii łabędź wydawał im się czarny na czerwonej tafli jeziora. Nie potwierdzono żadnej z hipotez powstania waśniowskiego emblematu. Dodać należy, iż w ciągu wieków herb ewoluował. Stąd znane jest kilka postaci waśniowskiego godła.
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!