Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
15
Sobota
Czerwiec 2024
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Jolanty, Lotara, Wita
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GMINA BODZECHÓW

2020-12-01 01:01:00

GMINA BODZECHÓW - położenie

Gmina Bodzechów położona jest w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego i okala, z wyjątkiem północno – zachodniej części, miasto Ostrowiec Świętokrzyski. Graniczy z gminami: Kunów, Sienno, Bałtów, Ćmielów, Sadowie i Waśniów. Siedziba Urzędu Gminy znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gmina Bodzechów położona jest w makroregionie Wyżyny Kieleckiej. Cała Gmina leży w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu rzeki Kamiennej. W skład gminy Bodzechów wchodzi 27 sołectw (Bodzechów, Broniszowice, Chmielów, Denkówek, Goździelin, Gromadzice, Jędrzejowice, Jędrzejów, Kosowice, Magonie, Miłków, Mirkowice, Mychów, Mychów Kolonia, Nowa Dębowa Wola, Podszkodzie, Przyborów, Romanów, Sarnówek Duży, Sarnówek Mały, Stara Dębowa Wola, Sudół, Szewna, Szwarszowice, Szyby, Świrna i Wólka Bodzechowska). Gminę zamieszkuje blisko 14 tysięcy mieszkańców.

Gmina Bodzechów ze względu na swoje położenie nie ma jednolitego charakteru. Z jednej strony jest gminą typowo podmiejską, czerpiącą z zasobów Ostrowca Św., charakteryzującą się sporą ilością przedsiębiorstw z branży handlowej i usługowej. Tereny południowo wschodnie to z kolei obszary typowo rolnicze o zróżnicowanej charakterystyce upraw. 

Na terenie Gminy znajduje się wiele zabytków świadczących o bogatej historii tego regionu. Do ważniejszych obiektów zalicza się m.in. zespół kościoła parafialnego w Szewnie, drewniany kościół w Bodzechowie, wiatrak w Szwarszowicach. We wschodniej części Gminy  położony jest rezerwat przyrody „Lisiny Bodzechowskie”. W jego skład wchodzi dawny park podworski, zabudowania gospodarcze należące dawniej do rodów Małachowskich i Kotkowskich, skoligaconych z Gombrowiczami. Gminę Bodzechów przecinają szlaki turystyczne – międzynarodowy „Bursztynowy Szlak”, „Szlak Żółwia i Dinozaura” oraz rowerowy „Szlak Śladami Witolda Gombrowicza”.  

 

HERB GMINY

W herbie Gminy Bodzechów na czerwonym tle umieszczono dwa narzędzia wykonane z kamienia (tzw. pięściaki) w kolorze białym oraz złoty dąb - jego pień umieszczono między pięściakami, gałęzie zaś i żołędzie - nad nimi.Tagi:

Bodzechów | Gombrowicz | |
Przeczytaj również
ZARYS DZIEJÓW

2020-11-30 01:00:00

Od zachodniej strony do kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja w Szewnie wchodzi się po schodach przez nitowaną żelazną i przeszkloną bramę. 

2016-08-31 02:00:00

      Drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sarnówku Dużym Gmina Bodzechów został wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Świątynia trójnawowa, orientowana,...

2016-07-26 19:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!