Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
2
Sobota
Grudzień 2023
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Dolina Świśliny - KRAINA PRZODKÓW DINOZAURÓW

0000-00-00 00:00:00

Zgodnie z najnowsza hipotezą w Naszą Planetę ok. 250 milionów lat temu uderzyło ciało kosmiczne. Siła tego uderzenia spowodowała, że wymarło ponad 90% gatunków istot morskich, prawdopodobnie jeszcze więcej lądowych.

Z biegiem lat nad brzegami i w wodzie ponownie rozkwitało życie. Ale były to już nowe, całkowicie odmienne gatunki. Rozpoczęła się era mezozoiczna.

Kopalniany zapis tego początku możemy spotkać w skałach powstałych z osadów rzek i nadrzecznych mokradeł wczesnego triasu. W Wiórach nad Świśliną naukowcy odkryli ślady sprzed 250 mln lat. Tropy pochodziły głównie od dużych i małych zwierząt kręgowych – gadów i płazów. Zebrane okazy posłużyły do powstania ogromnej kolekcji (ok. 5 tys.) tropów wczesnotriasowych. Zbiór można oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki W Starachowicach.

 Najbardziej efektownymi śladami znalezionymi w Wiórach są  ślady przypominające ludzką dłoń (chiroteria), pozostawione przez duże gady dochodzące do kilku metrów długości. Znalezione zostało łącznie pięć typów tych śladów. Te czworonożne zwierzęta były zapewne jednymi z większych zwierząt lądowych wczesnego triasu, zanim zostały zastąpione przez dinozaury.

Mieszkały tu także gady, których ślady podobne są do śladów jakie pozostawiają jaszczurki oraz pięciopalczaste gady ssakokształtne – terapsydy, które prawdopodobnie dały początek ssakom.

Najciekawsze tropy opisane jako Prorotodactylus pozostawiły gady bliskie najstarszym dinozaurom, ale reprezentujące nieco odmienną, boczną gałąź ewolucyjną.

W dolinie Świśliny stwierdzono najwięcej na świecie gatunków tropów gadów naczelnych - tekodontów.

Tekodonty — archozaury, z których wywodzą się dinozaury, swoim wyglądem przypominały krokodyla, ale posiadły bardziej długie i proste nogi. Odmienna budowa kończyn umożliwiała im szybsze przemieszczanie się w porównaniu z ich konkurentami z nogami rozstawionymi na boki.

Z reguły były drapieżne, posiadały zęby zwykle ostre i zakrzywione ku tyłowi.

O DOLINIE ŚWIŚLINY – KRAINIE PRZODKÓW DINOZURÓW, w liście do ministra ochrony środowiska, prof. Richard G. Bromley z Uniwersytetu w Kopenhadze napisał – „Jest to stanowisko paleontologiczne o wyjątkowej wadze, z którego Polacy mogą być dumni”.

Na podstawie publikacji Kazimierza Rdzanka i Tadeusza PraszyńskiegoTagi:

Kamieniołom | |
Jostedalsbreen  jest największym lodowcem na kontynencie Europy. Czapa lodowca rozciąga się na długości 60 kilometrów. Najbardziej znane jęzory lodowca to Nigardsbreen, Bergsetbreen,...

2016-07-25 20:32:58

Sandomierski Szlak Wniarski Tradycje winiarskie na Ziemi Sandomierskiej sięgają XII-XIII wieku i powiązane są z przybyciem w 1185 roku Cystersów do Koprzywnicy, a następnie w 1226 roku oo....

2016-07-22 11:26:00

Wirtualnie wytyczony odcinek ma długość ok. 200 km i wiedzie przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego, zaczynając od „Centrum Ogrodniczego” ŚODR  w Sandomierzu, a na gminie Zawichost...

2016-07-22 11:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!