0

Wincenty Sebastian Reklewski

ziemianin

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA

Brak osiągnięć

O MNIE

Dom Reklewskiego

Dom na ulicy Kuźnia został wybudowany z czerwonej cegły tuż przed wojną...

17-08-2016 | [więcej]

Kościół w Waśniowie

Kościół w Waśniowie Kościół drewniany istniał w Waśniowie już w XI...

| [więcej]

Dwór we Wronowie w gminie Waśniów

Dwór we Wronowie (gmina Waśniów) , zbudowany na planie prostokąta,...

| [więcej]

O sobie

Wincenty Sebastian Reklewski urodził się w Mirogonowicach w 1877 roku. Pochodził z rodziny ziemiańskiej od wieków zasiedziałej na ziemi sandomierskiej, pieczętującej się herbem Gozdawa.

Ukończył gimnazjum w Radomiu. Potem na wydziale rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał dyplom inż. ogrodnika. Po studiach zajął się gospodarowaniem rodowymi dobrami.
Gdy wybuchła wojna rosyjsko-japońska został zmobilizowany i wcielony do armii carskiej. Po wojnie powrócił do domu i do dawnych zajęć. Wyspecjalizował się w hodowli koni dla wojska oraz sadownictwie. Założył 60-hektarowy sad. Miał opinię wzorowego gospodarza, pracowitego i oszczędnego. Interesował się nowoczesnymi metodami hodowli roślin i zwierząt. Sam zarządzał majątkami i prowadził ich dokumentację. Jego dobra obejmowały posiadłości ziemskie odziedziczone po ojcu: Mirogonowice i Kowalkowice oraz zakupione: Kunin, Linów, Szwarszowice i Wojciechowice.


W Ostrowcu był właścicielem nowoczesnego młyna wodno-motorowego, zmechanizowanej piekarni wyposażoną w maszyny sprowadzone z Niemiec i okazałej kamienicy na ulicy Kuźnia.  W rękach Reklewskiego było także kilka sklepów w Ostrowcu: przy Rynku, al. 3 Maja, ulicach: Sienkiewicza, Okólnej, Kilińskiego i Kuźni. Do tego dochodził dom w Warszawie oraz udziały w spółkach akcyjnych.

Reklewski nie lubił wystawności, cenił prosty styl życia. Odznaczał się głęboką religijnością. Znany był z dobroczynności. Fundował kolonie dla ubogich dzieci z rodzin warszawskich czy stypendia dla młodzieży wiejskiej. Służył radą i pomocą okolicznym chłopom. Należał do straży pożarnej w Waśniowie. Był rozmiłowany w historii Polski. Jego dewiza życiowa brzmiała: „Miłość do ziemi najwyższą wartością”.

Reklewski był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy ożenił się w 1912 r. z Marią Winnicką herbu Sas, zmarłą w 1926 r., po raz wtóry w 1928 r. z Anną Danutą Wasiutyńską herbu Korczak. Miał ośmioro dzieci (z pierwszego małżeństwa troje, z drugiego pięcioro): Mieczysława, Jadwigę, Tadeusza, Konstancję, Teresę, Aleksandrę, Zygmunta i Zofię.

Zginął 27 grudnia 1939r. na plebanii w Waśniowie, zastrzelony przez rabusiów, którzy napadli na tutejszą plebanię, gdy próbował obronić proboszcza, ks. Glibowskiego. Spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Waśniowie. Miejsce i moment śmierci Wincentego Reklewskiego upamiętnia brama boczna w murze cmentarza kościelnego w Waśniowie.

Galeria
Dołącz do
swoich znajomych!