0

Krzysztof KASPRZYK

fotograf, taternik

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA

Brak osiągnięć

O MNIE

Brak artykułów

O sobie

Krzysztof Kasprzyk urodził się 3 stycznia 1935 r. w Zochcinie koło Opatowa. Naukę w szkole średniej rozpoczął w prywatnym Gimnazjum i Liceum im. St. Staszica, a ukończył w Technikum Hutniczo-Mechanicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (1953). Absolwent Wydziału Mechanicznego na Politechnice Warszawskiej, doktoryzował się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracę zawodową podjął w Ostrowcu jako nauczyciel w THM, a następnie pracował w ostrowieckiej Hucie na stanowiskach od starszego konstruktora do kierownika Zakładu Doświadczalnego. Dodatkowo prowadził wykłady na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach (na stanowisku docenta). Oprócz zajęć dydaktycznych prowadził zajęcia w Kole Wiedzy Technicznej dla kandydatów i uczestników Olimpiad Wiedzy Technicznej.

Fotografował od początku szkoły średniej. Aparat wykorzystywał do dokumentowania swoich pasji wędrownika i miłośnika muzyki. Na wycieczce szkolnej poznał Tatry i zachwycił się ich pięknem. Przemierzył Alpy, Kaukaz, Ałtaj, Riłę i Piryn. Był przewodnikiem tatrzańskim i jednym z założycieli Koła PTT w Ostrowcu. Za swoją działalność został w 2018 roku odznaczony Złotą odznaką PTT z kosówką.

Oprócz gór drugą Jego wielką pasją była muzyka klasyczna, zwłaszcza muzyka operowa
i operetkowa.  Wykonał dokumentacje fotograficzne do festiwali muzycznych w Busku Zdroju oraz w Krynicy. Był współautorem trzech wystaw fotograficznych z cyklu: “Przeżyjmy to jeszcze raz”.

Inne swoje prace prezentował na ponad dwudziestu wystawach zbiorowych (Ostrowiec Świętokrzyski, Busko Zdrój, Kraków, Krynica Zdrój) oraz na pokazie indywidualnym “Tatry - wyjątkowe góry” (w ramach “Dni Ziemi” w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2006 roku). Był współzałożycielem oraz aktywnym członkiem Fotoklubu MCK. „Mój świat gór” to tytuł albumu Krzysztofa Kasprzyka, który ukazał się w ramach Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej.

Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 83 lat.

Galeria
Dołącz do
swoich znajomych!