0

Władysław Klepacki

Zasłużony obywatel miasta

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA

Brak osiągnięć

O MNIE

LUDWIKÓW

Historia Ludwikowa wiąże się ściśle z powstaniem w tym rejonie na tzw....

20-08-2016 | [więcej]

Wrażenia z wycieczki do Ostrowca...

Liczba uczestników wycieczki, składająca się z gości galicyjskich i...

06-09-2015 | [więcej]

Fabryka Materiałów Ogniotrwałych...

W 1893 roku na terenie Ludwikowa inż. Władysław Klepacki założył na 10...

05-09-2015 | [więcej]

Fabryka Materiałów Ogniotrwałych...

W 1893 roku na terenie Ludwikowa inż. Władysław Klepacki założył na 10...

04-09-2015 | [więcej]

O sobie

Władysław Klepacki urodził się 6 lipca 1855 roku. Ukończył Instytut Technologiczny Politechniki Petersburskiej i w końcu lat 80-tych XIX wieku przybył z Rosji do Ostrowca. Rozpoczął pracę jako zawiadowca stacji kolejowej budującej się w tamtym czasie nowej linii Skarżysko – Ostrowiec, a później Ostrowiec – Sandomierz.

 

W 1888 roku Władysław Klepacki wydzierżawił, od księcia Aleksandra Druckiego-Lubeckiego cegielnię w Denkówku, a w 1893 roku na 10 hektarach łąk między Denkówkiem a Ostrówkiem /w rejonie obecnej ulicy Sandomierskiej i Opatowskiej/ wybudował cegielnię. Lokalizacja zakładu nie była przypadkowa. Na tym terenie ziemia obfitowała w glinę do produkcji cegły budowlanej. Cegielnia produkowała cegłę czerwoną budowlaną oraz materiały ogniotrwałe.

Inżynier Władysław Klepacki należał do Związku Ceramików Polskich. Był pionierem w produkcji krajowej wyrobów ogniotrwałych.

 

Zmarł 20 sierpnia 1911 roku w swoim majątku Wąworków. Osierocił żonę i troje dzieci. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Szewnie.

 

Galeria
Dołącz do
swoich znajomych!