0

Jan ZAKRZEWSKI

waterpolista, trener

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA
Miejsce 1

Zasłużony dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

[więcej]

O MNIE

Brak artykułów

O sobie

Jan Zakrzewski urodził się 13 maja 1912 roku w Warszawie. Karierę sportową rozpoczął w warszawskim klubie Skra. W 1931 roku ukończył studium dramatyczno–filmowe i zdobył zawód artysty filmowego.

W 1936 roku zamieszkał w Ostrowcu i tu w 1940 roku zawarł związek małżeński. Po wojnie wraz z żoną wyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę w Gliwickich Zakładach Hutniczych Przedsiębiorstwo Państwowe Huta „Bobrek”. Sportową karierę waterpolisty kontynuował w tamtejszej Polonii Bytom, z którą w 1947 roku wywalczył mistrzostwo kraju. W barwach klubu z Bytomia był powoływany do reprezentacji Polski. Pan Jan Zakrzewski reprezentował również Polskę przed II wojna światową.

Wraz z rodziną wrócił do Ostrowca Świętokrzyskiego w 1953 roku i zamieszkał na osiedlu tzw. „Czerwonych Bloków”, niedaleko restauracji „Malinowa”. Po powrocie do Ostrowca grał w barwach KSZO reprezentując ostrowiecki klub do 1957 roku. Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się już tylko wyłącznie prowadzeniem nauki pływania.

W październiku 1977 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”.

Reprezentacyjny bramkarz waterpolowej reprezentacji Polski, a później wieloletni trener pływacki i piłki wodnej zmarł 25 czerwca 1984 roku.

Dziś większość mieszkańców Ostrowca, którzy rozpoczynali swoją przygodę z pływaniem pół wieku temu i więcej, doskonale pamięta Pana Jana i jego drewnianą tyczkę. 

Galeria
Dołącz do
swoich znajomych!