
Brąz - Mistrzostwa Polski
Brąz - Mistrzostwa Polski
Brak artykułów
Bronisław Kubicki znany pięściarz i trener sekcji bokserskiej KSZO, wychowawca wielu pokoleń ostrowieckich bokserów urodził się 4 czerwca 1922 roku. Jego ojciec posiadał, po rodzicach, gospodarstwo rolne przy ulicy Wiejskiej.
Bronisław Kubicki zaczął trenować boks w wieku 14 lat. W 1937 roku był bokserem klubu Strzelec Ostrowiec Św. Od 1938 r. zaczął boksować w KSZO. Po wybuchu wojny, posiadając ukończony kurs spawacza, podjął pracę w Zakładach Ostrowieckich, na wydziale montowni. Do 1943 roku w Wąwozach, gdzie mieszkał, prowadził szkółkę bokserską. Po zakończeniu działań wojennych odbył służbę wojskową. W marcu 1947 roku powrócił do Ostrowca i rozpoczął treningi w klubie Zryw Ostrowiec Św. Ważne walki z tego okresu to pojedynki z Marchlewskim z Gwardii Gdańsk i ówczesnym mistrzem Polski w wadze ciężkiej Jaskółą z Włókniarza Łódź. Zwycięstwo z Marchlewskim i remisowy pojedynek na ringu w Ostrowcu z Jaskółą zapewniły Kubickiemu drugie miejsce w tabeli dziesięciu najlepszych bokserów w wadze półciężkiej.
W 1948 roku w barwach Gwardii Kielce osiągnął swój największy sukces jako zawodnik – podczas mistrzostw Polski w Warszawie wywalczył brązowy medal w wadze półciężkiej. Ponadto w 1948 został powołany do drugiej reprezentacji Polski na odbywający się w Szczecinie międzynarodowy mecz z Węgrami. W tym też roku został wybrany najlepszym sportowcem Kielecczyzny w plebiscycie Słowa Ludu. W latach 1947–1951 pięciokrotnie został mistrzem okręgu kieleckiego. W tym okresie klasyfikowany był przez Polski Związek Bokserski w pierwszej piątce najlepszych pięściarzy wagi półciężkiej. Po odejściu z Gwardii Kielce walczył w barwach KSZO. W 1951 zdobył wicemistrzostwo Polski Zrzeszenia Sportowego Stal.
W 1953 r. ukończył kurs trenerski w Warszawie i uzyskał tytuł trenera II klasy. Karierę zawodniczą zakończył w 1956 roku. Bronisław Kubicki początkowo walczył w wadze koguciej, jednakże karierę pięściarską ukończył, jako zawodnik wagi półciężkiej. W sumie stoczył 150 walk, z których wygrał 120 (ponad 30 rozstrzygnął przed czasem!), zremisował 14 i przegrał 16.
Szkoleniowcem KSZO został w 1958 roku. Trenerem był przez 22 lata, wychowując tak znanych zawodników, jak Kazimierz Bryl, bracia Bimkowie, Leszek Nowakowski, Zdzisław Saracin, Ryszard Korpik, Zbigniew Bińczak, Stanisław Bednarski, Marian Kamiński, Józef Frączek, Ireneusz Tracz, Arkadiusz Korczak, Eugeniusz Cioch, Tomasz Najberg, Bogusław Wojsławski, Tadeusz Kowalczyk, Sławomira Ciechociński, Waldemar Czerwonka, Jerzy Pyszniakowski, Eugeniusz Siporski, Henryk Soboń, Walenty Maruszczak, Zygmunt Sendrowicz i wielu, wielu innych. W 1973 roku wraz z Antonim Słomińskim wprowadził zespół KSZO do II ligi (pierwszy awans w historii klubu). Jego sukcesem było powołanie do kadry narodowej na mecz z byłą NRD uzdolnionego wychowanka klubu, Zygmunta Sendrowicza. W 1980 roku, złamany nagłą chorobą, Bronisław Kubicki odszedł od nas w wieku zaledwie 58 lat. Został pochowany na cmentarzu w Szewnie.
tekst: GO
swoich znajomych!
z innymi!