1

Dobrosław Ryszard KOSTKOWSKI

fotograf

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA

Brak osiągnięć

O MNIE

Brak artykułów

O sobie

Dobrosław Ryszard Kostkowski, popularnie zwany Sławkiem urodził się 13 lutego 1913 r. w Ostrowcu. Rodzicami jego byli : Aniela z Rybkowskich i Bronisław Kostkowscy. Ojciec pracował w hucie, gdy zmarł niespodziewanie w 1929 roku 16 letni Sławek musiał przerwać naukę w gimnazjum męskim im. J.  Chreptowicza.


W latach 1930-39 był cenionym pracownikiem Warsztatu Wyrobów Spawalnych w Montowni Wagonów Zakładów Ostrowieckich. Był także cenionym sportowcem - kolarstwo i lekka atletyka były jego pasją. Został odznaczony medalem „Najlepszy sportowiec KSZO Ostrowiec” w latach 1933/34. Jego praca zawodowa jak również życie osobiste związane były nierozłącznie z tym klubem sportowym.

Ochotnik w wojnie obronnej 1939, działał w konspiracji w ZWZ i AK. Był żołnierzem I Pułku Ziemi Iłżeckiej Armii Krajowej. Walczył wraz ze swoim oddziałem z obławą niemiecka na Piotrowym Polu.

Po wojnie pracował w Katowicach w delegaturze ostrowieckiej huty. Po śmierci matki wrócił do Ostrowca do huty i stał się głównym fotoreporterem miasta Ostrowca. Należał do współorganizatorów reaktywowanej w 1952 r. sekcji kolarskiej KSZO.

Poprzez obiektyw aparatu fotograficznego utrwalał wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia miasta. Fotografował również powstanie i rozbudowę huty ostrowieckiej. Przez niemal 40 lat był współpracownikiem gazety „Walczymy o Stal".

Jego zdjęcia mają obecnie nieocenioną wartość historyczną, gdyż przedstawiają niekiedy już nieistniejące obiekty zabytkowe regionu ostrowieckiego.

 źródło Internet

 

Galeria
Brak zdjęć...
Dołącz do
swoich znajomych!