Powstanie denkowskiego kościoła ściśle wiąże się z lokowaniem miasta. Drewniany, modrzewiowy kościółek ufundowany został w roku 1581. Otrzymał on wezwanie św. Stanisława i 11 000 Dziewic. Patronat w roku 1592 (data wizytacji kościoła) sprawowali Kalikst i Stanisław Mnichowscy, synowie fundatora. Kościół ten stał w Denkowie 119 lat.
Obecny kościół murowany zbudowany został w 1700 roku z fundacji Kaspra Teodora Siemianowskiego, cześnika wieluńskiego i chorążego sandomierskiego oraz jego żony Anny z Unikowa. Do tej fundacji przyczynili się ówcześni plebani: ks. Walenty Kubacki, ks. Andrzej Brzezki, ks. Stanisław Wielecki i ks. Józef Kuszel. Kościół konsekrowany był 15 października 1741 roku przez biskupa -sufragana Michała Kunickiego.
W roku 1807 z fundacji Jacka Małachowskiego wybudowana została dzwonnica. W 1867 we wnętrzu kościoła wykonano polichromię, w 1869 powstał nowy chór wraz z organami a w 1871 ułożono nową posadzkę. Podkościelną kaplicę wybudowano w 1870 roku.
W roku 1904 proboszcz Jan Nowakowski przedłużył kościół w kierunku zachodnim i dobudował po jego bokach kaplice, nadając mu „formę łacińskiego krzyża”. Od tego czasu kościół składa się z wydłużonej nawy, węższego od niej prostokątnego prezbiterium, przylegającej do niego zakrystii oraz dwóch kaplic: Przemienienia Pańskiego i Najświętszego Serca Jezusowego.
Prezbiterium przykryte jest sklepieniem kolebkowym, nawa płaskim sufitem. Dachy kościoła są strome, dwuspadowe, o wspólnej kalenicy. Zakrystia i prezbiterium są oszkarpowane.
Główny ołtarz pochodził z I połowy XVII w. – był późnobarokowy, uzupełniany w wieku XX. Był, ponieważ uległ spaleniu podczas pożaru kościoła. Obecnie w ołtarzu głównym, który pochodzi z 1968 roku, znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz obraz Św. Stanisława Biskupa i Męczennika - Patrona parafii.
Ołtarze boczne wykonane są w stylu regencji, zawierają późnobarokowe obrazy: w lewym Świętej Rodziny, w prawym św. Antoniego Padewskiego.
Od lipca 1971 roku opiekę duszpasterską nad parafią sprawują kapłani ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie).
Na podstawie http://dawnekieleckie.pl/denkow-kosciol-parafialny/
swoich znajomych!
z innymi!