0

MUZEUM MINERAŁÓW

"Tajemnice Klejnotów"

Adres:
ul. Kielecka 20
26-010 Święta Katarzyna

Telefon:
/41/ 311-21-16

E-mail:

Strona:

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek:
09:00 - 19:00
wtorek:
09:00 - 19:00
środa:
09:00 - 19:00
czwartek:
09:00 - 19:00
piątek:
09:00 - 19:00
sobota:
09:00 - 19:00
niedziela:
09:00 - 19:00
OPCJE
Udogodnienia:
O firmie

Muzeum autorskie będące efektem pasji właścicieli Ewy i Dariusza Siemońskich, jedno z największych i najpiękniejszych tego typu w Polsce. Ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości wyeksponowanych w 5 salach wystawowych na ponad 200 m kw. powierzchni.

Wszystkie okazy w kolekcji są wysokiej jakości. Przeważnie pokazane w naturalnych swych formach w skale macierzystej, ale nie tylko. Są wśród nich także kamienie szlifowane, rzeźby, kaboszony, fasetowe oczka jubilerskie oraz biżuteria.

Eksponaty pochodzą z całego świata, są podzielone na grupy wg klasyfikacji krystalochemicznej. Największą reprezentację mają te, które najczęściej występują w przyrodzie a więc tlenki i krzemiany. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas ( prawdopodobnie największym jaki można zobaczyć w Polsce) oraz duże, o półmetrowej średnicy plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich ( wśród nich okaz ważący około 400 kg). Obejrzeć można również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad 3 karatowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry), beryli, spineli, turmalinów, granatów oraz pospolitsze skalenie czy indyjskie zeolity o fascynujących formach i kolorach. Miłośnicy mineralogii znajdą tutaj także niezmiernie rzadkie minerały jak np. krokoit, cornetyt, neptunit, benitoit czy fluorokanilonit i wiele innych ciekawostek.

W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale wyeksponowano tu także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, wśród nich waryscyty i wawelity z Wiśniówki, różnorodne okazy kalcytów, aragonitów, malachitów z Miedzianki, gagat czy nasz regionalny unikat – krzemień pasiasty. Muzeum posiada jedyną w swoim rodzaju kolekcję tego kamienia.

 

źródło: http://www.swkatarzyna-muzeum.pl

Galeria
Lokalizacja
Dołącz do
swoich znajomych!