dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Jak można wykonać test na ojcostwo?

2016-03-16 10:58:21

Analizy DNA to w dzisiejszych czasach najpewniejsza droga badania biologicznego pokrewieństwa pomiędzy domniemanym rodzicem, a dzieckiem. Pozwalają one pozbyć się wszelkich wątpliwości. I choć badania DNA wymagają wykonania całego szeregu trudnych czynności, to ze strony klienta jest to proces bardzo prosty, obejmujący raptem kilka etapów. Za chwilę omówimy krótko każdy z nich.

Etap pierwszy: Kupno zestawu do pobrania materiału biologicznego.

Jeśli rezultat ekspertyzy ma decydować w sądzie, pobranie materiału biologicznego musi być przeprowadzone przez upoważnioną i przeszkoloną do tego osobę w placówce medycznej. Jeśli jednak badanie przeprowadzane jest tylko na własne potrzeby, to próby można pobrać samemu, a służy do tego zestaw do pobrania materiału do badań. Można go zamówić na kilka różnych sposobów, np. telefonując do laboratorium, bądź korzystając z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej laboratorium przeprowadzającego analizy pokrewieństwa.

Etap drugi: pobranie materiału genetycznego

Proces pobrania wymazów polega na pocieraniu wewnętrznej części policzka przypominającym pałeczkę do czyszczenia uszu patyczkiem określanym wymazówką. W taki o to sposób z jamy ustnej pobiera się komórki nabłonkowe, z których w kolejnym etapie, w wyniku pewnych analiz laboratoryjnych, otrzymuje się już „oczyszczone” DNA. Pełen proces trwa przeważnie mniej niż kilkadziesiąt sekund, jest bezbolesny i jest w 100% bezpieczny dla osób biorących udział w badaniu.

Etap trzeci: przekazanie próbek do laboratorium

Gdy już wszystkie próby zostaną zabezpieczone należy je jeszcze odesłać do laboratorium, w którym wykonana zostanie ekspertyza. Posłużyć może do tego celu koperta zwrotna ze znaczkiem. Razem z materiałem biologicznym trzeba nadesłać także niezbędne formularze, obejmujące m.in. formularz zlecenia badania ojcostwa.

Etap czwarty: badanie DNA

Ustalaniu pokrewieństwa towarzyszy kilka bardzo ważnych kroków. Pierwszy z nich to przytoczona uprzednio izolacja DNA. Potem, na podstawie badanego materiału otrzymuje się profil genetyczny każdej biorącej udział w badaniu osoby. Zestawienie tych właśnie profili, a dokładnie markerów genetycznych, zwanych inaczej układami STR, umożliwia konkretne wyznaczenie stopnia spokrewnienia pomiędzy potencjalnym ojcem, a dzieckiem.


Etap piąty: przekazanie opinii

Klient ma możliwość podjęcia decyzji odnośnie sposobu w jaki pragnie otrzymać informację o wykonanym badaniu. Rezultat testu może zostać odesłany drogą pocztową, przekazany przez telefon lub poprzez maila.

 

Artykuł powstał w oparciu o genomio.pl

Przeczytano: 1588 razy

Komentarze (0)
Loading...
Dołącz do
swoich znajomych!