dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Różnice w testach prywatnych i sądowych badań ojcostwa

2016-03-16 10:55:32

Badania ojcostwa stają się z dnia na dzień bardziej dostępne. To właśnie dzięki nim możliwe jest precyzyjne zweryfikowanie prawdopodobieństwa pokrewieństwa pomiędzy biorącymi udział w badaniu osobami. Pacjenci decydujący się na tego typu ekspertyzy posiadają 2 opcje do wyboru. Mogą przeprowadzić bowiem test prywatny, ale również badanie na potrzeby sądowe. Na czym polega różnica? Czy któryś z nich jest bardziej wiarygodny?

Tak naprawdę wszystko jest zależne od celu analizy…

W obu analizach wykorzystuje się taką samą metodę wykonania testu. Różnicę stanowi sposób w jaki pobierane są próbki. Testy ojcostwa są wykonywane z reguły na zlecenie klienta. To on zaznacza, jaki rodzaj analizy jest dla niego odpowiedni. Prywatne badanie ojcostwa proponowane jest zwykle osobom, które informację o potwierdzeniu lub wykluczeniu istnienia pokrewieństwa wolałyby zachować jedynie dla własnej informacji. Natomiast jeśli wynik ekspertyzy miałby posłużyć klientowi jako wiarygodny dowód w postępowaniu, w tej sytuacji zalecanym rozwiązaniem będzie badanie ojcostwa dla celów sądowych.

Sposób pobierania próbek.

Próbki do wykonywanego dla własnych potrzeb badania na ojcostwo możemy pobrać indywidualnie w dowolnym miejscu (przy użyciu zakupionego wcześniej zestawu umożliwiającego pobranie materiału) lub pójść na pobranie do najbliższej placówki medycznej. Procedura zabezpieczenia wymazów do wykonywanego na potrzeby sądowe testu DNA ojcostwa jest nieco bardziej sformalizowana. Badania nie można wykonać bez weryfikacji tożsamości, co znaczy, że tożsamość wszystkich uczestników musi zostać poświadczona. W sądowym badaniu ojcostwa muszą uczestniczyć nie dwie, ale aż trzy osoby, którymi są: domniemany ojciec, dziecko i matka . Pobrania próbek dokonuje w placówce analitycznej upoważniona do tego osoba. Cała procedura odbywa się przy udziale świadków, natomiast z całego wydarzenia spisywany jest właściwy protokół. Niepodważaną zaletą testu na ojcostwo dla celów postępowania sądowego jest przede wszystkim to, że otrzymany przez laboratorium wynik może zostać przedstawiony jako mocny dowód przed sądem – np. w sprawach o alimenty, spadek itp.

Sposób poboru wymazu do testu w relacji ojciec-dziecko nie wpłynie na rezultat badania. Dobrze przeprowadzone badanie DNA umożliwia otrzymanie wyniku potwierdzającego ojcostwo w aż 99,9999% lub jego 100% wykluczenie.

Przeczytano: 1723 razy

Komentarze (0)
Loading...
Dołącz do
swoich znajomych!