dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Jak szybko można wykonać badania genetyczne?

2016-03-16 11:05:40

Czas wykonania badania na ojcostwo bywa zmienny w zależności od laboratorium. Standardowo wynosi on w przybliżeniu od pięciu do czternastu dni roboczych. Pewne firmy są w stanie wydać wiarygodny wynik badania w znacznie szybszym czasie, nawet od trzech do pięciu dni. Sytuacje życiowe pacjentów są czasem jednak trudne. Nie rzadko klientom zależy na jeszcze szybszym otrzymaniu wyniku analizy ojcostwa.

Chcąc podołać potrzebom zleceniodawców, placówki zaczęły umieszczać w swoich ofertach badania realizowane w krótkim terminie. Dzięki nim pacjent może uzyskać wynik testu ojcostwa już w dwie doby. Decydując się na wymienioną opcję musimy być mimo wszystko przygotowani na to, że za test zapłacimy trochę więcej. Warto jednak do niej się uciec, jeśli zdecydowanie zależy nam na niedługim terminie (bo np. wyjeżdżamy za granicę i chcielibyśmy, rozwikłać kwestię jeszcze przed wyjazdem), a jesteśmy w stanie wydać wyższą kwotę na ekspertyzę. Z czego wynika wspomniana różnica w kosztach?


Dlaczego ekspresowy test na ustalenie ojcostwa kosztuje więcej?

Wykonanie testu polimorfizmu DNA na ojcostwo z punktu widzenia samego klienta wydaje się niezwykle proste. Jego uczestnictwo w tym procesie ogranicza się jedynie do kilku kroków, zwykle powiązanych ze zleceniem analizy oraz ewentualnie pobraniem materiału do badań (choć i w tej sprawie pomóc mu mogą fachowcy). Ze strony instytucji taka genetyczna analiza jest jednak pracochłonnym, składającym się z kilku elementów procesem, który wymaga ogromnego nakładu pracy. Zaangażowanie personelu medycznego jest jeszcze większe, gdy rezultat badań musi zostać wystawiony w przeciągu 48 godzin od otrzymania wymazów.

Badanie ojcostwa

Znaczna część zleceniodawców może mieć obawy, że badanie materiału genetycznego robione w krótkim czasie nie jest tak dokładne, jak to realizowane w trybie standardowym. Nic bardziej błędnego! Bez względu na to, czy na wynik analizy będziemy czekać 48 godzin czy około tygodnia będzie on tak samo poprawny. Ekspresowa analiza DNA dotycząca ojcostwa jednoznacznie potwierdza lub wyklucza pokrewieństwo domniemanego ojca względem potomka.

Przeczytano: 931 razy

Komentarze (0)
Loading...
Dołącz do
swoich znajomych!