Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
5
Wtorek
Grudzień 2023
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Wrażenia z wycieczki do Ostrowca i Ćmielowa sierpień 1911 rok

2015-09-06 00:00:00

Liczba uczestników wycieczki, składająca się z gości galicyjskich i miejscowych, dosięgała z górą 35 osób.

Program zwiedzania był następujący:

1. Ostrowiec, gub. Radomska (fabryka wyrobów ogniotrwałych śp. inż. Klepackiego).

2. »Ćmielów«, gub. Radomska (fabryka wyrobów porcelanowych ks. A. Drucko- Lubeckiego).

3. Radom (»Marywil« Towarz. Akcyjne wyrobu płytek ceramicznych — Brahms, fabryka wyrobów sanitarnych oraz cegielnia Wiekenhagena).

Projektowana już od dwóch miesięcy wycieczka ceramików z Galicyi do Królestwa Polskiego, w celu bliższego zapoznania się z miejscowym rozwojem przemysłu ceramicznego stała się faktem dokonanym. Pierwszy zjazd ceramików polskich w Krakowie w marcu b. r. był wyrazem, że my Polacy, pragniemy się łączyć w jedną organizacyę, wspólnie pracować dla dobra i sławy naszego przemysłu. Obecnie zaś odbyta wycieczka ceramików z Galicyi do Królestwa Polskiego wymownie świadczy, że węzeł wspólnej łączności w celu wzajemnego popierania się i wywalczania poważnego stanowiska ekonomicznego dla ceramiki polskiej zacieśnił się ostatecznie. Dzięki energii i dobrej woli założycieli „Przemysłu Ceramicznego” wycieczka powiodła się doskonale, pozostawiając niezatarte ślady wdzięczności w sercach Nas wszystkich za serdeczną polską gościnność z jaką wszystkie fabryki przyjmowały zwiedzających. 

Pierwsze wrota otworzył gościnny dom pp. Klepackich, gdzie uczestnicy wycieczki znaleźli nietylko wygodny nocleg, ale doznali iście królewskiego przyjęcia. Ponieważ całe prawie towarzystwo przybyło wieczorem dn. 6 sierpnia do Ostrowca, więc dopiero drugiego dnia rano zwiedzano fabrykę wyrobów ogniotrwałych, po której oprowadzali sam właściciel śp. inż. Klepacki oraz miejscowy dyrektor inż. Kwasiborski, udzielając szczegółowych objaśnień. Fabryka robi bardzo dobre wrażenie, gdyż tak pod względem urządzenia technicznego, jak i wyrobów zajmuje pierwszorzędne stanowisko w kraju, a produkty jej dzięki swej dobroci zyskały powszechną sławę nietylko u nas, lecz i zagranicą. Założona w roku 1893, dzięki usilnej pracy i gruntownej wiedzy śp. inż. Klepackiego, fabryka ta rozwinęła się i rozwija szybko Zatrudnia około 160 robotników i posiada dwa silniki, jeden parowy o 25 HP., drugi gazowy o 100 HP.; dwa piece: jeden system Hoteppa, drugi system inż. Ignacego Jabłońskiego byłego dyrektora tej fabryki.

Dzięki staraniom śp. inż. Klepackiego zwiedzono następnie miejscowe huty żelazne, poczem korzystając znów z gościnności p. Gospodarzy, zasiadło całe towarzystwo do śniadania, gdzie wśród miłego nastroju przemawiali pp.: Wiszniewski i Krauze, dziękując kochanym gospodarzom za gościnę, jak również śp inż. Klepacki i p. Kwasiborski w serdecznych słowach przemawiali do gości swoich. O godz. 3-ej popołudniu całe grono odjechało do Ćmielowa, gdzie specyalnie ks. A. Drucko-Lubecki oczekiwał na gości. Tutaj mieliśmy prawdziwą niespodziankę, mając sposobność zobaczyć fabrykę porcelany, której wyroby są wprost cackami, mogącemi ubiegać się o laury na dworach cesarskich. Niektóre są tak piękne i subtelne w wykonaniu, że doprawdy żal się robi na myśl, o przeznaczeniu ich do użytku domowego, a co wygląda doprawdy na profanacyę. Fabryka założona w roku 1815 cieszy się ogólną sławą prawie w całej Europie. Technicznie postawiona bardzo dobrze, czego dowodem chociażby piec tunelowy, dzisiejsza nowość w dziedzinie ceramiki. Prócz stołowizny, fabryka wyrabia artykuły elektrotechniczne, aptekarskie i cegłę ogniotrwałą.

Szczegółowych objaśnień udzielali ks. A. Drucko-Lubecki i p. Dyrektor Psarski, oprowadzając gości po fabryce. Po skończonych oględzinach ks. A, Drucko-Lubecki podejmował całe grono. Podczas biesiady p. Wiszniewski w pięknych słowach wzniósł toast za zdrowie księcia Drucko-Lubeckiego, na które książę równie pięknie odpowiedział, dziękując zebranym za odwiedziny, wyrażając zarazem serdeczne życzenie za pomyślność polskiej ceramiki.

O godzinie 7-ej wieczorem, po serdecznem pożegnaniu udano się z powrotem do Ostrowca skąd pociągiem nocnym całe towarzystwo przybyło do Radomia dnia 8 sierpnia o godz. 3 ej rano, zatrzymując się w hotelu Rzymskim.

 Źródło- "PRZEMYSŁ CERAMICZNY" 1 września 1911 rok str. 202-204

Ceramika

 Ceramika Denków, obecnie dzielnica Ostrowca, od XVI do XIX wieku był samodzielnym miastem z organizacjami cechowymi. Najdłużej, bo prawie do I wojny światowej utrzymał się cech...

2016-08-22 00:00:00

Z inicjatywy Władysława Wiącka, pochodzącego z Ćmielowa kierownika szkoły powszechnej w Denkowie w latach 1919-34, w miejscu starej kaflarni na rynku denkowskim wybudowano Dom Ludowy i remizę...

2016-08-21 00:00:00

Historia Ludwikowa wiąże się ściśle z powstaniem w tym rejonie na tzw. Łąkach w końcu XIX wieku cegielni i późniejszym rozwojem ceramiki budowlanej. 

2016-08-20 00:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!