Nowe oblicza czekolady
ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...2016-06-18
2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015 cz.1»2016-06-18
Rajd Weteranów Karlowe Wary 2015...»2015-06-30
Zlot motoryzacyjny 2015»2015-06-30
Ostrowiecki Karburator Rajd 2015»Herbata Pu erh, inaczej zwana czerwoną.
2016-08-01 16:00:00
Herbata Pu erh, inaczej zwana czerwoną jest herbatą półfermentowaną, czyli poddawana jest lekkiej fermentacji, która zostaje przerwana w momencie, kiedy listki na końcach przyjmują lekko czerwony kolor.
Jest to ulubiona herbata Chińczyków, nazywana przez nich smoczą.
Charakteryzuje się korzennym, nieco ziemistym smakiem oraz brunatną barwą, dlatego uważana jest za jedną z najbardziej aromatycznych.
Co ciekawe, w niedalekiej przeszłości gościła bardzo często na polskich stołach. W czasach PRL w użyciu była nieco spolszczona jej nazwa Ulung (org. Oolong). Najprawdopodobniej przyczyną tego była jej cena – najniższa ze wszystkich herbat, a także powszechna dostępność.
Herbata ta, podobnie jak inne z rodziny półfermentowanych herbat, wykazuje właściwości opóźniające starzenie, a także utrzymujące właściwą kondycję skóry. Dodatkowo cechuje się czynnością przeciwutleniającą i jednocześnie antynowotworową.
Herbata Pu erh ceniona jest głównie za wspomaganie utraty masy ciała.
Ponadto potwierdzono jej wzmagające działanie na wydzielanie soku żołądkowego, dlatego przynosi ulgę także w stanach przejedzenia. Dodatkowo spożycie Pu erh obniża stężenie cholesterolu, a nawet poprawia pamięć i zdolności poznawcze oraz normalizuje ciśnienie krwi. Pełni ona także funkcję ochronną przed próchnicą i moczopędną. Dzięki zawartości kofeiny, wykazuje także działanie pobudzające, a nawet przeciwzapalne, co wydaje się być skuteczne w przypadku grypy, przeziębienia, biegunek a także stanów zapalnych dziąseł czy błony śluzowej jamy ustnej.
Herbata Pu erh jak większość produktów posiada także skutki uboczne, które pojawiają się po spożyciu zbyt dużej jej ilości. Ze względu na obecność kofeiny może wpływać na problemy z zasypianiem, dlatego warto spożywać ją przed południem. Dodatkowo może wpływać na wzmaganie poziomu irytacji oraz złości.
Kolejnym negatywnym efektem może być osłabienie kości, jest to powodem wypłukiwania wapnia przez kofeinę. Duże dawki herbaty mogą skutkować wymiotami, biegunką, bólami głowy, a także zawrotami. Nie jest zalecana dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz w trakcie miesiączki czy osób z anemią, ponieważ wypłukuje związki mineralne z organizmu.
Podsumowując herbata Pu erh ma wiele właściwości prozdrowotnych. Pamiętajmy jednak o rozwadze i możliwych skutkach ubocznych oraz grupach ludzi, którzy nie powinni jej spożywać, w trosce o zdrowie swoje i niekiedy rozwijającego się dziecka.
Materiał: http://bonavita.pl/herbata-pu-erh-wlasciwosci-i-skutki-uboczne-czerwona-herbata-na-odchudzanie
-
2016-08-10
-
2016-08-01
-
2016-08-01
2016-08-10 17:36:00
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!