Nowe oblicza czekolady

Nowe oblicza czekolady

ChocoWine, niczym wino, należy zbadać pod względem aromatu, delektować...
GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW

GMINA ĆMIELÓW - położenie  
GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW

GMINA BODZECHÓW - położenie
GMINA WAŚNIÓW

GMINA WAŚNIÓW

Gmina Waśniów - położenie
GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW

GMINA KUNÓW - położenie
24
Piątek
Styczeń 2025
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Łaźnia miejska w Ostrowcu

0000-00-00 00:00:00

W czasach, kiedy w każdym mieszkaniu znajduje się łazienka z kompletnym wyposażeniem, a w niektórych domach nawet kilka, chyba nikt nie odczuwa braku instytucji takiej jak publiczna łaźnia miejska. Nie ma również społecznego zapotrzebowania na funkcjonowanie w mieście mykwy, czyli łaźni rytualnej.

Taki obiekt funkcjonował w Ostrowcu Świętokrzyskim do czasów okupacji hitlerowskiej. Ostrowiecką mykwę wzniesiono najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku, choć pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1807 roku. Murowany budynek znajdował się na samym dole skarpy opadającej w dół od strony ulicy Starokurowskiej nad rzeką Młynówką i w pobliżu stawów na obrzeżach parku. Wchodziła w skład żydowskiego zespołu sakralnego obejmującego także zniszczone przez Niemców synagogę i dom modlitwy. Korzystanie z mykwy polegało na całkowitym zanurzaniu się w zbiorniku z bieżącą wodą, która nie mogła być „czerpana”, czyli uzupełniana wiadrami, ale musiała pochodzić bezpośrednio z rzeki lub źródła, ewentualnie wody deszczowej bezpośrednio doprowadzanej do zbiornika. Chasydzi korzystali z mykwy codziennie przed swoimi modłami, inni Żydzi wyznaczający ortodoksyjny judaizm obowiązkowo przed świętem Jom Kippur, zaś neofici w momencie przyjmowania wyznania w asyście trzech świadków, a ich pierwszą rytualną kąpiel określono jako „Willa”. Obmywaniu w mykwie podlegały także nowo nabyte naczynia lub te, które podczas używania uległy rytualnemu skażeniu.

W początkach XX wieku stan higieny w Ostrowcu, jak i w bardzo wielu miastach i wsiach Polski, pozostawał nadal na niskim poziomie. Większość ostrowieckich budynków nie posiadało bezpośredniego dostępu do wody a tym samym mieszkania były pozbawione jakichkolwiek urządzeń sanitarnych.

Na potrzeby mieszkańców Ostrowca w 1920 roku wybudowano ogólnodostępną łaźnię miejską. Mieściła się ona na prawym brzegu rzeki Kamienna przy Alei 3 Maja (w czasach PRL Alei 1 Maja) w murowanym budynku numer 45. Do dyspozycji kąpiących były kabiny z wannami lub natryskami oraz mydło i ręczniki. I jak zawsze w takich miejscach przypadki podglądania z zewnątrz kąpiących się kobiet nie należały do rzadkości. Łaźnia działała do początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zaniedbany budynek rozebrano i po ostrowieckiej łaźni na Alei pozostały tylko wspomnienia…

Wiadomości Świętokrzyskie 2015 r "Rejestr tego co było a nie jest"

 

 



Tagi:

Ostrowiec | |
Ceramika Denków, obecnie dzielnica Ostrowca, od XVI do XIX wieku był samodzielnym miastem z organizacjami cechowymi. Najdłużej, bo prawie do I wojny światowej utrzymał się cech...

2016-08-22 00:00:00

Z inicjatywy Władysława Wiącka, pochodzącego z Ćmielowa kierownika szkoły powszechnej w Denkowie w latach 1919-34, w miejscu starej kaflarni na rynku denkowskim wybudowano Dom Ludowy i remizę...

2016-08-21 00:00:00

Historia Ludwikowa wiąże się ściśle z powstaniem w tym rejonie na tzw. Łąkach w końcu XIX wieku cegielni i późniejszym rozwojem ceramiki budowlanej. 

2016-08-20 00:00:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!